Lip 28
piątek
Czy masz już prezent? imieniny obchodzą
Innocenty, Innocenta, Marcela, Pantaleon, Samson, Świętomir, Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało
157 dni
Reklama
Malarstwo Olejne

Witam w mojej galerii obrazów olejnych online. Nazywam się Wincenty Szczypel. Obrazy autorskie, kopie obrazów, kopie obrazów olejnych wielkich mistrzów, obrazy olejne na zamówienie, galeria sztuki, portrety ze zdjęcia, portrety pozowane, malarstwo polskie, galeria sztuki, malarstwo olejne, galerie obrazów, malarstwo obrazy olejne. Sprzedaż obrazów online: krajobrazy, martwa natura, pejzaże,zwierzęta, ilustracje do książek, malarstwo ścienne, obrazy na ścienne. Portrety olejne na zamówienie. Szczególnie klasyczne malarstwo olejne było bardzo czasochłonne.

Polegało na pokrywaniu zagruntowanego podobrazia cienką warstwą jednobarwnej podmalówki temperowej lub olejnej, na to nakładano warstwę barwnego werniksu i dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładano kilka pół kryjących lub przeźroczystych (laserunkowych) warstw farby olejnej. Za ojca malarstwa olejnego niektórzy uważają renesansowego malarza flamandzkiego van Eyka. Od XV wieku technika olejna zasadniczo nie zmieniała się. Dopiero w XVIII wieku artyści zaczęli skracać żmudną drogę od szkicu do gotowego malowidła i wprowadzili technikę alla prima (od pierwszego razu) czyli nakładanie na zagruntowane podobrazie jednej grubej warstwy farby olejnej twardym pędzlem lub szpachlą. Później technikę tę upowszechnili impresjoniści.

Radykalniej niż technika zmieniały się same farby. Tradycyjne farby olejne uzyskiwano w wyniku połączenia pigmentu z olejem lnianym (rzadziej konopnym lub makowym). W XIX wieku zaczęto je pakować w tubki, co umożliwiło malarzom pracę w plenerze. Później pigmenty naturalne zastąpiono syntetycznymi. Ostatnia rewolucyjna zmiana to wynalezienie farb olejnych rozcieńczanych wodą. Zarówno tradycyjne jak i najnowsze farby olejne artystyczne oraz farby olejne studyjne uznanych producentów znajdziesz w polecanych sklepach dla plastyków. Farby te niezmiennie od wieków nakłada się pędzlem lub szpachlą. Mogą być pędzle okrągłe, płaskie lub wachlarzowate z włosia naturalnego lub syntetycznego.

Wraz z rozpowszechnieniem farb olejnych poszukiwano dla nich lepszych podłoży niż deska, stosowana w technice tempery. Świetnym rozwiązaniem okazało się rozpięte na drewnianym krośnie płótno. To elastyczne i lekkie podobrazie sprawdzało się szczególnie przy dużych formatach obrazów. Do dziś jest to najpopularniejszy podkład pod malarstwo olejne. W sprzedaży najczęściej są płótna bawełniane i lniane (od niedawna też syntetyczne), fabrycznie zagruntowane olejem lub akrylem, gotowe do użycia. Aby malowanie farbami olejnymi (i innymi) było łatwiejsze, w pracowniach artystów przed wiekami pojawiły się sztalugi studyjne, umożliwiające malowanie na stojąco lub na siedząco. Kiedy malarze zaczęli z paletą i pędzlem wychodzić w teren, by malować np. pejzaże, wyposażono ich w specjalne, lekkie i składane sztalugi plenerowe z drewna, a obecnie też aluminium.

 

 

Źródło: plastyk.pl

 
Reklama

Reklama