Lip 28
piątek
Czy masz już prezent? imieniny obchodzą
Innocenty, Innocenta, Marcela, Pantaleon, Samson, Świętomir, Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało
157 dni
Reklama
Jak dobierać ramy?

Obraz olejny, pastelowy czy akwarelowy powieszony na ścianie salonu czy sypialni, dodają mieszkaniu stylu i uroku, a nawet całkowicie mogą zmienić jego charakter. Niezależnie od tego, co zamierzamy powiesić na ścianie, musimy dobrać odpowiednią oprawę, która z dzieła będzie w stanie wydobyć to, co najlepsze i dodatkowo ubogacić jego przekaz. Jakie mamy możliwości w zakresie oprawy zdjęć i plakatów i jak dobrać odpowiednią oprawę?

Dobór oprawy do obrazu
Częstym błędem jest dobieranie oprawy do mebli, a nie do obrazu - tymczasem, skoro obraz pasuje do pomieszczenia (i do mebli) i oprawę dobierzemy do obrazu - to całość również będzie się komponować. Dobór oprawy tylko do mebli może zaś spowodować zniszczenie efektu jaki daje nam obraz.

Sposób zawieszania obrazu
Wybierając oprawę, zwróć uwagę na sposób zawieszania ramy - można posiłkować się ty tradycyjnymi gwoźdźmi bądź profilami montowanymi pod sufitem, które umożliwiają przesuwanie obrazów względem ściany i nie niszczą ściany dziurami.

Tania oprawa
Tandetnie wykonana oprawa nawet z najpiękniejszego obrazu lub portretu może zrobi nic nie warty obrazek. Oprawiony obraz ma nam służyć latami - można więc zainwestować kilkanaście złotych więcej w ładną i gustowną oprawę prawda?

A jakie mamy możliwości?

passe-partout - karton z wyciętym okienkiem na pracę. Wprowadza dystans między szkłem oprawy a dziełem (konieczny w przypadku pasteli czy akwareli).

Passe - partout dostępne jest w wielu kolorach i często może stanowić najlepszą formę oprawy obrazu (gwasze czy grafiki).
szkło - zarówno w antyramie, jak i przeszklenie w ramie. Szkło zapobiegnie zniszczeniu prac a gładkie i bezbarwne nie zmienia kolorów prac. Niestety, odbija światło, przez co obrazy mogą nie zawsze być dobrze widoczne. Szkło antyrefleksyjne nieznacznie przekłamuje kolory - warto więc dobrze zastanowić się nad miejscem umieszczenia obrazu i doborem szkła.
rama - dostępna zarówno w formie gotowej, jak i na zamówienie. Ramy dostępne są z różnych materiałów i w różnych stylach. Zawsze można dobrać coś odpowiedniego do obrazu. Najpopularniejsze są ramy z drewna, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się ramy z aluminium, które są niezwykle trwałe.

 
Reklama

Reklama